Přihlášení

235. IdS: Matematické modelování pánevního dna pro účely prevence poranění při porodu

235. IdS: Matematické modelování pánevního dna pro účely prevence poranění při porodu

Hostující seminář AINetBuild projektu MOAINet (CZ.1.07/2.4.00/17.0055)

KDO:  Linda Havelková

KDY: 14. listopadu, 17 h
KDE: Vzdělávací centrum SVK PK, Smetanovy sady2, Plzeň
Mapa: na serveru Mapy.cz či Google Maps

ZÁZNAM PŘEDNÁŠKY: video na YouTube/IDA

Jedním z hlavních témat oblasti urogynekologie je dnes nejen otázka hladkého průběhu přirozeného porodu, nýbrž také jeho následky, které mohou ženu doživotně limitovat. Dysfunkce pánevního dna žen, jako je urinární či fekální inkontinence či vyhřeznutí vnitřních orgánů, jsou úzce spojovány s poraněním pánevních struktur rodičky během vaginálního porodu. K těmto závažným poraněním patří např. natržení či úplné odtržení svaloviny, ztráta pružnosti podpůrných struktur či nástřih hráze. Z klinické praxe vyplývá, že tato poranění jsou často způsobena neoptimálním počátečním postavením dítěte, jeho nadměrně velikou hlavou, použitím nástrojů typu porodnické kleště, apod.

S rozvojem počítačové techniky v polovině minulého století začaly být virtuální modely lidského těla účelným nástrojem klinické praxe. V úzké kooperaci s lékaři dnes dokáží predikovat poranění rodičky v závislosti na počáteční poloze a velikosti dítěte, odhadnout následky porodu při použití daných nástrojů, simulovat prolaps pánevních orgánů při konkrétní patologii či rekonstruovat a dále optimalizovat lékařem prováděné manévry. Díky závěrům počítačových modelů budou v blízké době lékaři schopni snížit či v mnohých případě zcela vyloučit riziko porodního poranění.

Linda Havelková

Ing. Linda Havelková, Ph.D., je absolventkou Západočeské univerzity v Plzni, Fakulty aplikovaných věd, Katedry mechaniky, oboru Biomechanika a lékařská technika. Od roku 2011 působí na pozici vědecko-výzkumný pracovník v ústavu Nové technologie – výzkumné centrum, od roku 2015 na pozici zástupce vedoucího oddělení Interakce člověka a stroje. Jejím hlavním oborem je biomechanika se zaměřením na virtuální modely lidského těla řešené metodami MKP a MBS. Od roku 2014 se též věnuje výuce na své alma mater.